U petak u Zagreb stižu mlade nade iz srca Dalmacije kao dio već poznatog programa Nova scena koji će se ovoga puta održati u Surogatu u organizaciji Kockinog domaćina El Commanda i osnivača programa Funk Gurua
“Nova Scena” je projekt proizašao iz inicijative “Iza Scene” koji na redovitoj mjesečnoj bazi zagrebačkoj publici predstavlja nova i perspektivna imena na sceni, bez obzira na glazbeni žanr kojim se bave.
Ovaj put pokretači programa – Funk Guru, Mradar i Oberon, udružili su snage sa splitskim kolegom El Commandom te su odlučili napraviti punokrvno klupsko izdanje kojim će u Medikinom Surogatu predstaviti mladu scenu splitskih DJ-a koja se uglavnom vrti oko splitskog kluba Kocka. Tako će u petak, 17. svibnja Zagrepčani moći plesati na setove pet perspektivnih Splićana – Marinova, Buera, Mokosh, Unsuba i LooksLuxa.
Marinov
Iza imena Marinov krije se Filip Marinov – 18-godišnjak iz Splita, ujedno jedan od najmlađih Kockinih DJ-eva. Nakon podužeg vremena provedenog u podrumima splitskog kluba, počinje pokazivati interes za elektro zvukom koji s vremenom počinje miješati s technom.
Kada si se upustio u miksanje, što je potaknulo na to?
Sve je krenulo 2018. godine. U osmom mjesec sam imao prvi nastup, a bilo je – ili ću proći popravni ili ću nastupiti. Evo me tako opet u trećem razredu srednje. Na to me jednostavno potaknula ta glazba jer imam previše osjećaja za nju.
Kakav set možemo očekivati u petak?
Preferiran elektro-techno breakbeatove, pa tako ocekujte i u petak.
Kakvu glazbu preferiraš kada ne vrtiš?
Većinom stari hip-hop, tu i tamo metal i rock.
Jesi li još gdje nastupao nakon prvog nastupa u kolovozu?
Nastupao sam na Dom Loud i Chvor programima koji su se također održavali u Kocki.
Imaš li omiljena imena na domaćoj sceni?
Normalno da imam, to su imena iz TAMAN kolektiva.
S kojim imenom bi jednog dana zasvirao b2b da možeš birati?
Allan.
Buer
Teo Šantić, za pultom Buer, friško je ime koje se do sada se skrivalo u mračnom podrumu Kocke, a sada dobiva priliku pokazati što sve što je tamo čuvao za sebe i svoje uši. Entuzijastični 19-ogodišnjak s manje od godinu dana iskustva slušateljima priprema hipnotičke valove elektra.
Kada si se upustio u miksanje, što je potaknulo na to?
Okružen sam DJ-ingom od svoje 15. godine. S početcima u mainstream technu nakon par godina sam razvio ukus za electro zvuk i breakove. To mi je probudilo želju za miksanjem i glazbom općenito. Ipak, fali mi još mnogo iskustva da dostignem ono što želim u svojim setovima.
Kakav set možemo očekivati u petak?
Opisao bih svoj stil primarno sa zvukom elektra, hipnotičkim synthovima i s mnogo perkusija. To možete i očekivati u Zagrebu.
Kakvu glazbu preferiraš kada ne vrtiš?
Realno, nemam nekakvo ograničenje što slušam kada ne slušam elektroniku jer volim svašta. U svakom žanru ima dragulja i totalnih šrotova.
Jesi li do sada već negdje nastupao/la i je ovo prvi put? Ako da, kako je bilo?
Hodnik sessions u klubu Kocka u Splitu, a kako je bilo? To pitajte ljude koji su oduzeli svoje vrijeme da me poslušaju.
Imaš li omiljena imena na domaćoj sceni?
Od inspiracija kao što je Neurosystem koji mi je osnove pokazao do starijih veterana kao El Commando i Allan.
S kojim imenom bi jednog dana zasvirao b2b da možeš birati?
Teško mi je izabrati jedno ime od njih mnogo.
Mokosh
Kad kao i ostali mladići ne visi u Kocki, Antonia Topić aka Mokosh vrijeme provodi jašući bespućima internet audio zapisa te nastoji svoje glazbene interese u electru, technu, EBM-u, post punku i darkwaveu spojiti u koherentnu cjelinu koja će predstaviti šarolikost njenog glazbenog ukusa, pritom izazivajući nesvjesno odobravajuća klimanja glava zagrizlih partijanera.
Britak flow i melankoličan zvuk iz 80-ih prošaran klubskim ritmovima glavna su obilježlja njenih dosadašnjih bedroom sessiona.
Kada si se upustila u miksanje, što je potaknulo na to?
Krenulo je prije jedno godinu – godinu i pol dana, a krivi su prijatelji i dobra prilika. 😀
Kakav set možemo očekivati u petak?
Svašta nešto! Malo techna, malo EBM-a, malo housea, malo elektra. Što se općenito petaka tiče, ne znam ni sama što očekujem pa to vrijedi i za ovaj.
Kakvu glazbu preferiraš kada ne vrtiš?
Također svašta. Ima tu post-punka, dark wavea, malo post/sludge metala, malo gothica i tako.
Jesi li do sada već negdje nastupao/la i je ovo prvi put? Ako da, kako je bilo?
Van Kocke svirala sam jedino u zagrebačkom Hangoutu. Bilo je napeto.
Imaš li omiljena imena na domaćoj sceni?
Nemam.
S kojim imenom bi jednog dana zasvirala b2b da možeš birati?
Borusiade.
Unsub
Mateo Pleić je 22-godišnja splitska mlada nada skrivena iza Unsuba, svoje putovanje počinje u podrumu doma mladih gdje s ekipom Kockinih rezidenta ulazi u dublje sfere elektronske glazbe.
Nakon energičnih electro beatova svoj zvuk pronalazi u nešto mračnijem technu i sporijem electru. Nakon više nastupa u Kocki, dobiva priliku za napredovanjem i dijeli pult s imenima poput Madezha, Cidakis i drugih, ali i nastup na Jigo festivalu gdje zapravo započinje svoju glazbenu priču.
Kada si se upustio u miksanje, što je potaknulo na to?
Interes prema miksanju počeo je jako rano, a najviše se razvio kada sam došao u klub Kocku prije negdje tri godine. Tamo sam upoznao ljude sličnih interesa koji su mi pokazali neke nove stvari i samim tim me privukli dublje u cijelu priču.
Kakvu glazbu preferiraš kada ne vrtiš?
Osim elektronike oduvijek sam volio rap/hip-hop kulturu, mislim da je ona imala veliki utjecaj na moj glazbeni ukus i da ga dan danas oblikuje.
Kako ti je bilo nastupati do sada, primjerice na Jigo festivalu?
Cijelokupni dojam festivala je bio solidan, ne mogu reći da sam u potpunosti uživao jer to nije ta underground scena koju pokušavam gurati i prikazati svojom selekcijom.
Imaš li omiljena imena na domaćoj sceni?
Među meni dragim imenima na domaćoj tu je svakako El Commando, jer je to osoba koja me izvukla iz gomile i rekla da u meni vidi potencijal te od mene učinila osobu kakva sam danas. Uz njega moram spomenuti Iggyja Dopa koji totalno brije na neki svoj ludi đir koji obožavam. Također, Gars i Denis Beifuss su dva imena koja uvijek rado poslušam te vrhunski momak iz Vodica pod imenom Carnero.
S kojim imenom bi jednog dana zasvirao b2b da možeš birati?
Ovo je za mene jako teško pitanje jer ima toliko odličnih izvođača s kojima bih želio podijeliti pult, ali ako baš moram reći jedno ime to bi bio Boddika. Ostvario je vrlo velik utjecaj na mene i moju glazbu pa ako ikad budem u mogućnosti biranja, on će biti prvi. 😀
LooksLux
Momak koji stoji iza imena LooksLux je Mateo Ivančević, mladi DJ rodom iz Splita, koji svoje putovanje kreće kao entuzijastični petnaestogodišnji ljubitelj housea i detroitskog techno zvuka. Već nakon godinu dana nastupa za Klubsku scenu i promovira elektronsku glazbu za širu splitsku scenu.
Nedugo za tim, uslijedio je prvi nastup u splitskoj Kocki gdje plesačima pružio tamnu stranu techno zvuka. Nakon što je naišao na prihvaćanje Kockinih rezidenta, LooksLux pokreće i svoj vlastiti ljetni program pod nazivom Chvor koji omogućuje drugim neafirmiranim izvođačima da se pokažu za pultom splitskog undergrounda.
Kada si se upustio u miksanje, što je potaknulo na to?
Prvi kontakt s mikserom se dogodio još kad sam bio klinac u “očevom kutu”, što me zapravo i potaknulo na miksanje – gledanje svog oca i njegove strasti u očima dok ubacuje prljave disko kazete u boombox!
Kakav set možemo očekivati u petak?
Sve je počelo od tog nekog dirty disco/afro housea jer sam zapravo s njim stupio u kontakt preko očevih kazeta. Međutim, kasnije se pojavio techno i drum ‘n’ bass kojeg danas pokušavam spojiti u jedno, stoga od mene možete očekivati “junglasto” divljanje u petak.
Kakvu glazbu preferiraš kada ne vrtiš?
Otvoren sam za bilo koji žanr muzike jer, realno, sve što je uhu dobro je jednostavno dobro, tako da nisam ograničen.
Od mjesta gdje si do sada nastupao, koje bi izdvojio kao najposebnije?
Nastupao sam na na dosta mjesta po Splitu, ali sam se nekako najbolje pronašao u Kocki jer sam tamo mogao brijati svoju glazbu koja je dosta “astralna” za veliki dio splitske populacije.
Imaš li omiljena imena na domaćoj sceni?
Trenutno neman omiljeno ime na našoj sceni, no svaki izvođač koji me uspije rasplesat je dobar. Volim neočekivane obrate i nepredvidljivost u miksanju.
S kojim imenom bi jednog dana zasvirao b2b da možeš birati?
S Paulom Woolfordom aka Special Request.
Kako je i sam prije nekoliko godina bio na mjestu ove petorke, Luka Šimić – poznat kao El Commando, prisjetio se svojih početaka koji su mu ostali u najljepšem sjećanju.
“Uvijek kad razmišljam o počecima, izmame mi osmijeh na lice. Od samog starta dobivao sam dobar feedback – što od publike, što od kolega sa scene, tako da stvarno ne mogu reći da su to bili neki teški počeci. Otkrivanje kluba Kocka, ljudi koje sam tamo upoznao, sloboda i mogućnosti koje su mi se tamo pružile, definitivno su stvari koje su na mene najviše utjecale da dođem do neke razine na kojoj sam danas”, kaže Luka.
Iako je svoje djelovanje na sceni započeo kao dio Loopjunkiesa, danas sceni doprinosi kao član kolektiva PULP i TAMAN s kojima će u subotu 18. svibnja organizirati događaj na dva floora u zagrebačkoj Medici, uz zanimljiva strana i domaća gostovanja, među kojima su i Was Fret te Disrupted Project s live izvedbom.
Sada već prilično iskusan, El Commando se kroz DJ-ing i organizaciju oblikovao kao umjetnik, ali i cjelovita osoba.
“Definitivno sam puno napredovao što se tiče znanja i vještina, ali ne bih rekao da sam se promijenio kao glazbenik. Dan danas znam pustiti neke stvari koje su mi u tim počecima izazivale pozitivan nemir, jedino što sam prije previše razmišljao o tome što ja točno puštam i kako ću se žanrirati, a sad mi je apsolutno smiješno kad me netko pita što puštam. Stvarno nemam pojma kako dati odgovor na to pitanje, osim reći – junglism!”, kaže.
Zbog stečenog iskustva i mnogobrojnih poznanstava, El Commando sada ima nos za prepoznavanje mladih nada, no uvijek nastoji biti objektivan i iskren kada je riječ o lovu na mlade talente.
“Iskreno, u malo njih primijetim urođeni potencijal. To što puštaju dobru glazbu ne znači da imaju potencijal, ali isto tako ne znači da ga neće jednog dana razviti. Ipak, oni kod kojih se primijeti, vrlo je jednostavno – vidiš da to od samog starta rade s guštom i osjećaju glazbu, trude se od početaka stvarati neke svoje prepoznatljive setove, graditi unikatan stil i puštati stvari koje su sami iskopali”, objašnjava Luka.
Naposljetku, osjebujni Splićanin istaknuo je što se najviše promijenilo na splitskoj sceni otkako je i sam bio “novi klinac”: “Nije su puno toga tu promjenilo, al neki bitniji faktori su to šta je koncentracija mlađih ljudi koji se interesiraju za dj-ing i produkciju puno veća sad nego što je nekad bila u Splitu, ali dalo bi se sad diskutirati jeli to pozitivna ili negativna razlika.”